добре дошли в нашия уеб сайт

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

"Село Керека"

"СЕЛО КЕРЕКА" е книга, посветена на предстоящото честване на 400-годишнината от възникването на селото. Керека се намира в Габровска област, в община Дряново и отстои на 180 км по въздуха от столицата София. "Времето минава, поколенията се сменят, преданията и спомените избледняват, документите се губят, но Керека остава там, където е 400 години!“ – пише в предговора авторът Стефан Варнев. Книгата е едно стойностно краеведско изследване, написано увлекателно. Авторът отделя значително внимание и на историята и генеалогията на 200-годишния Варнев род, от който сам той произхожда.
КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

Книгата е посветена на историята на Ботевград от неговото създаване до 1947 година. Многото исторически факти, обосновани научно, са допълнени от сведения за населението, географското положение и природен облик на Ботевград. Книгата е изградена на сериозен научен апарат и представлява значимо краеведско изследване. Авторката е родена в Ботевград, произхожда от стари местни родове и още от ученически години проявява интерес към краезнанието. Автор е на десетки поубликации за миналото на своя град.

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
„ОСЕЛНА – СЕЛИЩЕ ОТ ВЕКОВЕТЕ“ проследява историята на село Оселна, Врачанско от дълбока древност до наши дни. Авторът (инж. Петър Вутов) проследява историята на селото от древността, през времето на тежкото османско робство, войните за национално обединение, та чак до съвременни събития и личности от най-новата история. Изключителна ценност на книгата са описанията, свързани с Ржана планина, както и главите за топонимия на наименованията и фонетичният речник на диалектните думи от селото. Книгата (обем от 208 страници, формат В5) е ценно помагало за краеведски изследователи, проучватели на бита и народопсихологията на българите от този край. Книгата съдържа множество ценни фотоси, схеми и таблици за населението и имотното състояние на жителите на селото през годините.
Книгата е с цена 12 лв., за доставка пишете на media21@mail.bg или звънете на 0885 80 60 60
КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
Пълноцветният албум–книга „Селища, църкви и манастири в Западните покрайнини“ (Издателство "Българи", 2012 г.) е вече на книжния пазар. В обем от 160 страници авторите – д-р Николай Илиев и свещ. Георги Спасов са представили селищата в Босилеградско, Царибродско и Пиротско – територии от днешна Сърбия, известни повече като Западните български покрайнини. Албумът съдържа над 250 цветни фотоса, събрали духа от миналото и настоящето на този край. Под формата на Алманах са описани селища с техните църковни старини, като донякъде придобива облик на пътеводител. Определено съставителите предизвикват интерес на изследователите - краеведи и историци - към тези позабравени села и паметници на културата от недалечното минало.

Българският църковен диоцез (ведомство) на Западните покрайнини бе приобщен неправилно към Сръбската патриаршия и миряните българи и до днес продължават да бъдат обслужвани от сръбски свещеници. Голяма част от българските църкви, манастири и параклиси са доведени до окаяно състояние, има разорани гробища и разрушени паметници.

Едничка грижа на всички сръбски и придишни югославски управници бе цялостно посърбяване на българите в Западните покрайнини с цел заграбване завинаги на тези изконни български земи. На българщината бяха нанесени тежки удари. Числеността на сънародниците ни там катострофално намалява. Тези, които имат все още смелост да се наричат българи понасят тежки удари от административен, икономически и полицейски характер, стигащи дори до физическа саморазправа. Дълг на българската държава е да обърне по-голямо внимание на тези наши сънародници, още повече в контекста на разширяването на Европейския съюз и очакваното премахване на граничните и митнически ограничения в придвижването на хора и стоки между България и Сърбия.

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
"ТРЪНСКИЯТ КРАЙ - СЕЛИЩА, ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ" представлява сборник от цветни фотоси, направени лично от автора - д-р Николай Илиев, от всички села в Трънската община и град Трън. Книгата е ценна за краеведи и изследователи, защото съдържа не само съвременни, но и архивни снимки от местности, църкви и други забележителности на населените места в Трънско. За всяко селище д-р Илиев прави кратка ретроспекция на възникването, историята и съвременното му състояние. Книгата е в обем от 350 пълноцветни страници.

ИГНАТИЦА - ДРЕВНА И НОВА

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

„Игнатица – древна и нова“ e книга за историята от древността до наши дни на село Игнатица, Врачанско. Във внушителния обем от 416 страници авторът – инж. Петър Вутов е събрал не само събития и процеси от историята, но и е описал веселия, обичаи, обреди, носии и пр. Изключителна ценност са описанията на родовете в Игнатица – тяхната генеалогия и видни техни представители до наши дни. Книгата е богато илюстрирана с черно-бели фотоси, част от които дело на автора – любител фотограф.

ИСТОРИЯ НА СЕЛО КАРАГЕОРГИЕВО

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
В обем от повече от 200 страници авторът Енчо Маринов, преподавател по биология и краевед, описва миналото и настоящето на село Карагеоргиево, Бургаска област. Книгата се състои от 7 раздела: Поселищно-географска част, Антропо-географски сведения, Турско робство и борци за национална свобода от селото, Развитие на просветното дело в селото и благоустрояване, Село Карагеоргиево по време на войните, Село Карагеоргиево през втората половина на ХХ век до наши дни. Книгата е богато илюстрирана с документални фотоси. Особена ценност представляват публикуваните родови истории на родовете от Карагеоргиево, описание на чествания на празници, текстове на народни песни от селото и др.

СЕЛО СТУДЕН ИЗВОР ТРЪНСКО

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

Родолюбието е в сърцето на автора на тази книга - бившият офицер полковник Спиридон Дончев. Той издирва и събира материали за родното си село и издава тази книга (168 страници). За съдържанието й най-добре говорят заглавията на главите: Поселищно-географски раздел; Име и характер на селото; Историческо минало; Просветно дело; Поминък; Етнографски особености; Родовете на Студен извор. Като цяло - една пълна картина на историята на това село близо до гр. Трън, обогатена с можество снимки, таблици, графики и приложени справки от различни документи.

КЛАДНИЦА В ДОКУМЕНТИ И СКАЗАНИЯ

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
Дългогодишният учител от с. Кладница ЦЕНО ИВАНОВ (вече покойник) е събрал множество документи и материали за село Кладница, Пернишко. Тази книга описва в отделни раздели: Името на Кладница; Кладница – праисторическо селище; Кладница по време на Османското владичество; Историко-географска характеристика на Кладница (етнически параметри на населението, поминък, потребителна кооперация "Спасение", телеграфопощенска служба, администрация, водоснабдяване, основно училище "Св. Климент Охридски"); Развитие на Кладница от втората половина на ХХ век до наши дни (електроснабдяване, здравеопазване, комуникации, читалище "Пробуда", народни песни, литерятурна Кладница, Спортът в Кладница). Като приложение са дадени Азбучен справочник на имената на местностите в землището на Кладница и Загинали кладничани по време на войните (1912–1945 г.). 

НЯКОГАШНО РАЛЕВО

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
"НЯКОГАШНО РАЛЕВО" е книга за историята на село Ралево, Плевенско, пречупена през погледа на автора Нейко Горанов – железничар по образование и професия, писател по душа. С четивото авторът повежда през Гоговия геран и разказва за миналото на селото от древността, за духовния живот от 30-те години на миналия век, как ергени и девойки изповядват любовните си чувства. Разказва за онова село Ралево, което по дух, мечти и задружен живот е изпреварило всички останали села в поречието на река Чернялка. Не са подминати и природните красоти: "Когато странник погледне от билото на Горуня и пред очите му се открие картината на село Ралево, в душата му нахлува радостното чувство на светъл празник..."

БОЖУРИЦА – МОЕТО РОДНО СЕЛО

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ
"БОЖУРИЦА – МОЕТО РОДНО СЕЛО" (2009 г.) с автор Георги Бирданов е книга за историята и настоящето на с. Божурица, Плевенско. Бирданов е железничар по образование. В последствие завършва Военна академия в Санк Петербург (Русия), бивш полковник от транспортните служби на Българската армия. В тази своя книга авторът се спира на флората и фауната в района на село Божурица, описва църквата "Св. св. Петър и Павел", основното училище "Хр. Ботев", читалището "В. Левски", физкултурното дружество "Спартак", основните дейности като здравеопазване, земеделие и земеделско движение, както и паметниците в селото. Георги Бирданов ни поднася и някои легенди, свързани най-вече с гераните (кладенците) в село Божурица. Полезни са приложенията – важни дати от историята на селото.

РАЗБОИШКИ МАНАСТИР

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

„РАЗБОИШКИ МАНАСТИР“ е книга, написана в съавторство от ст.н.с. Христо Темелски и д-р Николай Илиев. Манастирът „Въведение пресветия Богородица“ е стара монашеска обител, разположена в един изключително красив природен кът край река Нишава в землището на село Разбоище, Годечко. В книгата е събрано всичко, което е известно към момента от многовековната история на манастира. Изследването е написано четивно и увлекателно, на места подплатено с автентичен документален материал, илюстрирано е с документални черно-били снимки. „За съжаление Разбоишкият манастир е започнал да запустява и загива пред очите ни, защото ние се оказахме неблагодарно и недостойно поколение“, споделят авторите.

ТРЪНСКИЯТ МАНАСТИР "СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ"

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

„Трънският манастир „Св. Архангел Михаил“ от изтъкнатия краевед д-р Николай Илиев е книгага, в която са събрани всички достъпни документи и архивни материали за тази светиня. Изследването е пълно и цялостно – от възникването на манастира до наши дни. Проследена е не само историята, но и църковната архитектура, живописта,, книжовната дейност, развитието на манастирското стопанство и т.н. Изключително ценни са данните за игумените на манастира от различните епохи. Книгата е написана четивно и увлекателно, подплатена е с изобилен документален материал. Ценност представлява и предговорът към книгата от ст.н.с. д-р Христо Темелски, директор на Църковнонаучния институт при Българската патриаршия.

МИСЛОВЩИЧКИЯТ МАНАСТИР "СВ. БОГОРОДИЦА"

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

„Мисловщичкият манастир „Св. Богородица“ от д-р Николай Илиев е хронологична история на тази света обител в околностите на град Трън и по-точно село Велиново (бивше Мисловщица). На базата на хронологична последователност д-р Николай Илиев осветлява цялостната история на този вече запустял и изчезващ манастир. Запазените документи от по-ново време за използвани цялостно, като някои от тях се публикуват в пълнота. Изследването е четивно и увлекателно, на места подплатено с изобилен документален материал.

100 ГОДИНИ ГАРА ЦАРЕВА ЛИВАДА

КРАЕВЕДСКИ КНИГИ

"100 ГОДИНИ ГАРА ЦАРЕВА ЛИВАДА" от Пейно Пейнов и Георги Бирданов е книга – летопис, разкриващ историята на участъковата гара Царева ливада в Габровска област. В обем от 104 страници авторите са изследвали събитията от откриването на гарата, проследяват нейното развитие и място както в живота на селището и региона, така и в железопътната система. Интерес представляват биографичните данни, придружени със снимки на всички, които са работили и работят на гара Царева ливада. Авторите са приложили списък с важни дати от историята на гарата и богат снимков материал.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.